MT Up
Makyaj Trendi
Giriş Yap
veya Üye Ol

Sepetim

0
Sepet
En Çok Satanlar
Vl Bar

2015’İN RENGİ: MARSALA

Pantone renk akademisi, 2015’in rengi olarak “marsala”yı seçti. Hadi o zaman marsalayı yakından tanıyalım!

20 Şubat 2015 Cuma

Her yıl bir rengi seçerek modada trend yaratan Pantone, 2015 için kızıl tonlar içeren şarap kırmızısını seçti. Bu renge marsala deniyor. Peki, bordo-kahve karışımı bir renk olan marsala, adını nereden alıyor?

Marsala, İtalya’da bir liman şehri ve özel olarak ürettiği “Marsala Şarabı” ile çok meşhur. İşte, Pantone’nin seçtiği marsala rengi adını buradan alıyor. Bordonun ağır bastığı marsala, geçen senenin rengi orkide ile karşılaştırıldığında çok daha fazla kabul göreceğe benziyor çünkü kadınlar kadar erkeklerin de modada bu renge ilgi göstereceği tahmin ediliyor.

Ayrıca Pantone’ye göre bu renk, zihni, bedeni ve ruhu zenginleştici bir etkiye sahip. Marsala modada ve makyaj trendlerinde olduğu kadar dekorasyonda da popüler olacak gibi gözüküyor... 

Modada
Geçtiğimiz aylar içinde moda haftalarında marsala ile çok karşılaştık aslında. Ünlü tasarımcılar 2015 ilkbahar koleksiyonlarını sergilerlerken bu renge çok önceden göz kırpmışlardı. Daniel Silverstain, Herve Leger by Max Azria, Dennis Basso ve Vivienne Westwood akla ilk gelenlerden... 
Önümüzdeki aylarda marsalanın çok daha fazla çıkışa geçeceğini düşünürsek, gardırobunuzda bu renge mutlaka yer açın! Kıyafetlerde olduğu kadar aksesuvarlarda da marsala rengine şans verin. Özellikle ayakkabı ve çantada önününe çok fazla alternatif çıkacak, bizden söylemesi.

Marsalayı nasıl kombin edeceğinize gelince... Modacılar marsalayı ton-sur-ton olarak kullanmayı favori gösteriyor yani baştan ayağa tek renk olarak ama siz bunu fazla bulursanız, en güzeli yeşil ve ten rengi ile kombine etmek. Zaten bu rengin seçilmesindeki etkenlerden birinin , moda akımları içerisinde ağırlığı fazlaca hissedilen bohem akım olduğu söyleniyor. O yüzden renkleri birlikte kullanmaktan korkmayın.


Ünlüler marsalayı sevdi!
Miranda Kerr, Emma Stone, Beyonce, Taylor Swift, Blake Lively, Olivia Palermo gibi trendsetter’lar aslında uzun süredir bu rengi kullanıyorlardı.

Özellikle kırmızı halı davetlerini düşünürseniz, tek parça gece elbiselerinde marsalanın ne kadar şık göründüğünü anımsayabilirsiniz.


Ve... Makyajda
Aslında marsalanın makyaj trendlerinde ilk kez yer alışı bu değil. 90’larda pek çok ünlü yıldız bu renkte ruj kullanıyordu. Jennifer Aniston, Shannen Doherty (Evimiz Hollywood’da dizisinde bol bol marsala rengi ruj sürüyordu!) ve Britney Spears’ın 1998’deki imajı... Peki, son yıllarda marsala makyajda nasıl kullanıldı?
Marsala yoğun ve tek başına oldukça keskin bir renk olduğu için, ruj olarak kullanacaksınız koyu bir marsala rengi ruj ile başrolü dudaklara verip makyajın geri kalanını daha hafif yapabilirsiniz.

Örneğin 2014’te 'Wish I Was Here' filminin galasında Kate Hudson aynen böyle yapmıştı! Koyu dudakları ile seksi ve çok vamp bir görüntüsü vardı.


 
Göz makyajında marsalanın yeşil ve ela gözleri iyice vurguladığını biliyor muydunuz?

Kristen Stewart elbette bunu biliyor ve 2013 Met Gala’da yaptığı göz makyajı hala dillerde... Gözlerde yoğun şekilde kullanılan marsala rengi ve nude dudaklar ile çıplakmış gibi görünen ten...

Daha imza bir makyaj olamazdı! Bizim en favori makyaj stillerimizden biri.


 Marsalayı göz makyajında çok iyi kullanan isimlerden biri de Rooney Mara.

Mara, 2013 New York Film Festival’inde buğulu marsala rengi göz makyajıyla büyülemişti adeta! Mara’nın da Stewart’ında bu yoğun göz makyajlarındaki ruj tercihi ise elbette nude idi. 
Yanaklara gelince..
Marsala allık olarak kullanılır mı diyenlere cevap basit: Lütfen Jamie Chung’ın 2014 Virgin America fotoğraflarına bakın. Çok hafif uygulanmış marsala rengi allık ile nasıl taze ve canlı görünüyor.

Marsalayı dengeli kullanırsanız hem gündüz makyajında hem de gece makyajında rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Bu renk iddialı olduğu kadar sofistike ve şık havasıyla makyajda dengeleri alt üst edeceğe benziyor... 

Bakalım, 2015’de marsalayı kim nasıl uygulayacak, yeni stiller görecek miyiz, uygulamada nasıl farklılıklar olacak? Takipteyiz!


MARSALA RENGİ ÜRÜNLERİN HEPSİ: http://www.makyajtrendi.com/satin-al/exclusive
2015’İN RENGİ: MARSALA
Şu An Gezilen Ürünler
Vl Bar
Newsletter