MT Up
Makyaj Trendi
Giriş Yap
veya Üye Ol

Sepetim

0
Sepet
En Çok Satanlar
Vl Bar

GÜNEŞ KORUMA FAKTÖRÜ EN FAZLA KAÇ OLMALI?

SPF'li (Güneş koruma faktörlü) kremler son yıllarda giderek çoğalmaya, çeşitlenmeye başladı. Dolayısıyla koruma faktörleri de yükseldi. SPF’si 100 olanlar bile çıktı! Peki, gerçekte ihtiyacımız olan SPF kaç?

30 Nisan 2014 Çarşamba

Günlük koruma için SPF 30 yeterli 

Güneşten gelen ışınların tüm cilt tipleri için zararlı ve kanserojen olduğunu artık kesin olarak biliyoruz. Bu yüzden herkes günlük hayatında bile yüksek faktörlü güneş koruyucular kullanmalı. Amerikan Dermatoloji Akademisi, güneşten korunmak için SPF’si 30 olan bir güneş kreminin günlük kullanımda yeterli olduğunu söylüyor. Çünkü SPF 30 demek, güneş korumasız birine göre güneşin etkilerinden 30 kat daha fazla korunmak demek.

Güneş kremsiz biri, bir dakikada yanıyorsa, SPF 30 süren biri 30 dakika boyunca güneşten korunuyor, yanmıyor.
Tatile çıkarken de yanınıza SPF’si minimum 30 olan bir güneş kremi almalısınız.


Peki ya outdoor spor yapanlar?

SPF 30 elbette güneş altında çalışanlar/spor yapanlar için yetersiz kalabilir. Özellikle outdoor sporla ilgilenenler güneşe karşı çok daha güçlü bir kalkan oluşturan SPF 50 güneş kremlerini kullanmalılar.


Dermatologlar, en yüksek koruma için SPF 50’nin yeterli olduğunu söylüyorlar. 50’den yukarısı ile 50 arasında fark görülmüyor. Kısaca,  güneş kreminizin SPF 30 ile SPF 50 arası olması yeterli.

 


GÜNEŞ KORUMA FAKTÖRÜ EN FAZLA KAÇ OLMALI?
Şu An Gezilen Ürünler
Vl Bar
Kampanya Kapat
Kampanya Aç