Hangi Ürünü / Konuyu Arıyorsunuz
 • Favorilerim
 • Hesabım
 • Üye Girişi
 • Sepetim0
Shiseido Ultimune
ÜRÜNLER
 • {{p.Name}} {{p.Fields[95]}}
  {{p.Fields[113]}}

  {{p.Name}}

  {{p.Fields[124]}}
  {{p.OldPrice }} TL {{p.Price}} TL
TÜM SONUÇLARI GÖRÜN
BLOG YAZILARI
 • {{c.Name}}
  {{category.Name}}

  {{c.Name}}

  {{c.SmallDescription}}

  {{c.CreateDate | date : 'MMMM dd, yyyy'}}
TÜM SONUÇLARI GÖRÜN
MUMLAR HAKKINDA MERAK ETTİĞİNİZ HER ŞEY
PAYLAŞ
BU YAZIDAKİ ÜRÜNLER
İlişkili Ürünler
AMBIANCE OF LANGKAWI - YLANG YLANG & SAKURA MUM
AURELIA GENÈVE HOME
Ylang Ylang & Sakura Çiçeği Kokulu Mum
550,00 TL
AMBIANCE OF LANGKAWI - YLANG YLANG & SAKURA MUM
AURELIA GENÈVE HOME
Ylang Ylang & Sakura Çiçeği Kokulu Mum
550,00 TL
AMBIANCE OF LANGKAWI - YLANG YLANG & SAKURA MUM
AURELIA GENÈVE HOME
Ylang Ylang & Sakura Çiçeği Kokulu Mum
550,00 TL
AMBIANCE DE ST BARTHS - WHITE JASMINE & GARDENIA MUM
AURELIA GENÈVE HOME
Yasemin & Gardenya Kokulu Mum
550,00 TL
ATMOSFERA DI COMO - ANTIQUE SANDALWOOD MUM
AURELIA GENÈVE HOME
Sandal Ağacı Kokulu Mum
550,00 TL
ATMOSFERA DI COMO - ANTIQUE SANDALWOOD MUM
AURELIA GENÈVE HOME
Sandal Ağacı Kokulu Mum
550,00 TL
AMBIANCE DE BORDEAUX - VANILLA & ORCHIDE MUM
AURELIA GENÈVE HOME
Vanilya & Orkide Kokulu Mum
550,00 TL
AMBIANCE DE BORDEAUX - VANILLA & ORCHIDE MUM
AURELIA GENÈVE HOME
Vanilya & Orkide Kokulu Mum
550,00 TL
AMBIANCE DE BORDEAUX - VANILLA & ORCHIDE MUM
AURELIA GENÈVE HOME
Vanilya & Orkide Kokulu Mum
550,00 TL
AMBIANCE DE CORSICA – MUSKY & MIMOSA MUM XL – 450 GR
AURELIA GENÈVE HOME
Mimoza & Misk Kokulu Büyük Boy Mum
1.150,00 TL
ATMOSFERA DI AMALFI – WILD FIG & JASMINE MUM XL 450GR
AURELIA GENÈVE HOME
İncir & Yasemin Kokulu Büyük Boy Mum
1.150,00 TL
ATMOSFERA DI TOSCANA – GENTLE MAGNOLIA & LILY MUM XL 450GR
AURELIA GENÈVE HOME
Manolya & Zambak Kokulu Büyük Boy Mum
1.150,00 TL

Mum

MUMLAR HAKKINDA MERAK ETTİĞİNİZ HER ŞEY

 • Mart 09, 2021

Mum deyip geçmeyin! Mum, o kadar çok işleve sahip önemli bir obje ki… Hem aydınlatma için hem sadece dekoratif amaç için, bazen de ikisi için evlerde çok tercih ediliyor. Çeşitli renklere ve kokulara sahip birbirinden farklı mum çeşidi var. Mumlar binlerce yıl önce ritüellerde, adaklarda kullanılmaya başlandı. Günümüzde ise iyi hissettirdiği için spa’larda ve meditasyonda kullanılıyor. Odaklanmayı arttırdığı için çalışırken de kullanılıyor. Mumun marifetleri saymakla bitmez desek yeri. O zaman mum dosyasını açalım ne dersiniz?

İÇİNDEKİLER

Mumlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Evde Mum Yapımı

Mum Çeşitleri

Hediyelik Mumlar

Kokulu Mumlar

Hangi Kokular Neye İyi Geliyor

Mum Renklerinin Anlamları Var mı?

Mumla Meditasyon Nasıl Yapılır?

Ev Dekorasyonunda Mumların Yeri

Mum Fiyatları

MUMLAR HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Mum nedir ? Mum neyden yapılır ?

Mum, parafin, jel parafin, soya veya ayçiçek parafini gibi yavaş yanan bir maddenin, genellikle pamuktan yapılan bir fitilin üzerine döküldükten sonra katılaştırılması yöntemiyle hazırlanan bir ışık kaynağıdır. Böyle söyleyince biraz garip değil mi? Haklısınız. Her zaman gözümüzün önünde olan bu kadar basit bir ‘şeyi’ ciddi ciddi açıklayınca tuhaf gelmesi normal. Ama bir düşünün; mumlar hayatınızın ne kadar içinde? Dekorasyon amaçlı, aydınlatma amaçlı, meditasyona destek, çalışırken odaklandırıcı, kokusuyla rahatlatıcı… Mumlar gerçekten de hayatımızda önemli bir yere sahip.

Mum nasıl yanar?

Mum balmumu içine gömülmüş tutuşabilir bir fitil yardımıyla ışık veren yanıcı bir katı maddedir. Balmumu, alevin ısısıyla erir ve oluşan sıcaklık ile fitil alevi yanar.

Mum ne kadar yumuşak olursa mumun yanış süresi de o kadar kısa olur. Mumun yanış süresi ve kalitesi tamamen malzemenin sertliği ve içindeki katkılarıyla doğru orantılıdır.

Mum kullanımında dikkat edilecek hususlar

- Mum fitilinin dibine yanıcı maddeler atmayın.

- Mumun yakıldığı ortam mutlaka rüzgarsız ve cereyansız olmalıdır.

- Yanış esnasında mum fitilindeki ateşin kesinlikle sağa ve sola sallanmadan dik olarak yanması gerekir.

- Mumun fitili uzadıkça yanışı bozulur. Temiz ve güzel bir yanış için fitil 0,5 cm uzunluğunda olmalı, yanmaya bağlı olarak uzun hale geldikçe uçtaki siyah kurumuş kısım kesilerek temizlenmelidir. Fitil uzun olursa tüter, kısa olursa az ışık verir

- Mum yanarken asla bir yerden bir yere taşımayın.

- Mumu güneşten ve ısısı yüksek yerlerden uzak tutun. Aksi halde mumda erime ve çeşitli hasarlar gözlenebilir.

Mum yapımında kullanılan malzemeler

Parafin en yaygın hammaddedir. Bir diğer hammadde balmumudur. Balmumu arıların peteklerinin yüksek ısıda ısıtılıp süzülmesinden elde edilir. Balmumu pahalı bir hammaddedir. Günümüzde popülerliği artmakta olan bir başka hammadde ise soyadır. Soya fasulyesinden elde edilen hammadde güzel yanışı ve etkili koku yayışı nedeniyle tercih edilir.

Mum yapımında kullanılan balmumu tipleri eskiye göre büyük ölçüde değişmiştir. Günümüzde daha yüksek erime noktalarına sahip güçlü mumlar oluşturmak için, çeşitli maddeler çeşitli şekillerde karıştırılıyor. Genellikle standart ticari mumlar genellikle % 60 parafin, % 35 stearik asit ve %5 balmumu içerir.

Bal mumundan yapılan mumlar sadece saf bal mumu, parafin ve az miktarda sertleştirici mum kullanılarak yapılır.

Dekoratif mumlarda, genellikle balmumu ve parafin dışındaki mumlar kullanılır.

Mum terminalojisi

Parafin: Hammaddesi petrol olan renksiz ve kokusuz bir maddedir. Günümüzde başta mum yapımında kullanılmaktadır.

Jel Parafin: Normal parafin gibi hammaddesi petrol olan ve şeffaf görünüme sahip parafin çeşididir. Ancak diğer parafinden daha dayanıklıdır ve uzun yanma ömrüne sahiptir.

Soya veya Ayçiçek Parafini: Hammaddesi tamamen soya veya ayçiçek yağı olan bitkisel parafindir. İçerisinde petrol türevi bulunmaz.

Bal Mumu: Arılar petek gözlerini örmek içim balmumu üretirler. Balmumu suda erimediği halde eter ve kloroformda erir.  Yapısı 300'den fazla maddeden oluşan oldukça karmaşık bir yapıdır. Bileşiminde yaklaşık 50 aroma maddesi belirlenmiştir.

Stearik Asit: Pek çok yağın yapısında bulunan, sabun, mum, yapımında kullanılan kimyasal içeriktir. 1800'lü yıllarda ilk defa kullanılmaya başlanmıştır.

Mum Fitili: Mum imalatında kullanılan fitiller %100 ham pamuktan üretilirler. Daha düzgün ve sağlıklı bir yanış için bu tercih edilir.

Mum Esansı: Konsantre olup yağ bazlı olduğu için sadece mum yapımında kullanılır. Yağ bazlı olmayan esanslar parafin içerisinde tutunamazlar.

Mum Boyası: Bu boyalar genelde organik boyalardır. Doğada bulunan çeşitli bitki özlerinden elde edilirler. Günümüzde mum yapımında kullanılan kimyasal boyalarda mevcuttur ancak en iyi sonuç organik boyalar ile alınabilir.

Doğal mum nedir?

Parafin, renklendirici ve sentetik koku içermeyen mumlara doğal mum denir.  

Doğal mum kullanımı için en dikkat edilecek nokta, mum yanarken asla yanından uzaklaşmamanızdır. Çünkü doğal mumlar, kolay ateş alırlar. 

Doğal mumum avantajları neler?

Mum aslında çok basit bir ev eşyasıdır ancak bulunduğu ortamı anında güzelleştirmekte çok ustadır. Bunu nedeni ışığının etrafa yaydığı o dinlendirici ve sakinleştirici loşluk olabilir mi acaba?

Özellikle ev gibi kapalı mekanlarda kullandığımız mumların sağlıklı olması çok önemlidir. Sonuçta soluduğumuz havaya karışıyorlar… Bu yüzden petrol türevi içerik yerine renklendirici ve sentetik koku da içermeyen doğal mumları tercih edenlerin sayısı epey fazla. Hatta bazıları mumlarını evde yapıyor. Ev yapımı mumlarda margarin bile kullanılıyor bunu biliyor muydunuz?

Doğal mumların içeriğinde tamamen katkısız ürünler kullanılıyor. Margarin, aromatik yağ, gerçek balmumu, gıda boyası gibi. Siz de mum çok seviyorsanız bu tariflerden birini evde uygulayabilirsiniz. Üstelik yapımı oldukça pratik gözüküyor.

EVDE MUM YAPIMI

Evde mum yapmak aslında çok kolay ve evde iyi vakit geçirmek için tercih edilen uğraşıların da listebaşı haline geldi. Siz de evde mum yapmak istiyor ve nereden, nasıl işe başlayacağınızı bilemiyorsanız bu yazımız size rehber olacak.

Mumun hammaddesi ne olmalı?

Aklınıza ilk gelen parafin oldu değil mi? Mumun en bilindik hammaddesi parafin. Parafin kolay ulaşılabilir ve ucuz bir madde olmasına rağmen sağlık açısından pek önerilmiyor. Petrol türevi bir madde olduğu için tercih edilmemesi iyi olur. Elbette seçim tamamen size kalmış.

Parafinsiz mum yapımı için soya parafini ya da balmumu kullanabilirsiniz. Soya parafini petrol türevi içermez. Tamamen bitkiseldir. Soya parafininden yapılan mumlar uzun ömürlüdür. Üstelik bitkisel içerikli olduğu için sağlık açısından tehlikesi yoktur. Çevre dostudur.

Balmumu ise pahalıdır ama çok sağlıklı ve kaliteli bir hammaddedir. Balmumu arıların peteklerinin yüksek ısıda ısıtılıp süzülmesinden elde edilir. İşçiliği emek ister o yüzden pahalıdır. Fakat en uzun ömürlü mumlar balmumundan yapılmış mumlardır. Yandığında havaya negatif iyonlar yayan ve böylece havanın kalitesini arttıran balmumu mumların tek dezavantajı fiyatının yüksekliği olabilir.

Parafin nedir? Hammaddesi petrol olan renksiz ve kokusuz bir maddedir. Günümüzde başta mum yapımında kullanılmaktadır.

Soya parafini nedir? Hammaddesi tamamen soya olan bitkisel parafindir. İçerisinde petrol türevi bulunmaz.

Mum malzemelerini hazırlayın

Yapacağınız mumun hammaddesini seçtiniz. Sıra geldi diğer mum malzemelerine. Mumları koyacağınız kaplara. Mumları neyin içinde yapacaksanız, mutlaka onları da hazır edin. Kavanoz olur, bardak olur, nasıl isterseniz…

Akabinde fitil, gıda boyası ve mumunuzun güzel koku yayması için sevdiğiniz bir esansiyel yağı da hazır edin.

Mumu nerede yapacaksınız?

Eriyen mum etrafa sıçrarsa temizlemek oldukça zor olabilir. O yüzden çalışacağınız alanı gazete kağıtlarıyla veya muşambayla kaplamanızı ve kullanacağınız malzemeleri yakınınızda bulundurmanız iyi olur.

Ana malzemeyi eritin

Eğer ana malzemeniz parafin ise önce büyük bir tencerede bol miktarda su kaynatın. Üzerine ısıya dayanıklı bir cam kase yerleştirin ve parafinleri kasenin içerisine ekleyin. Cam kasenin suyla temas etmemesine özen gösterin. Benmari usulü parafini eritin.

Ana madde olarak soya parafini kullanıyorsanız dilediğiniz kadar soya parafini bir tencerenin içerisine koyun. Ocağın altını orta-kısık ateşte açın ve sürekli karıştırarak eritin.  Bu işlem 10-15 dakikayı bulabilir.

Gıda boyası ve koku esansını katın

Ana maddeniz tamamen eridiğinde renkli bir mum yapmak için dilediğiniz renkteki gıda boyasını içerisine ekleyin ve karıştırın. Eğer renk, istediğiniz yoğunlukta değilse bir miktar daha gıda boyası ekleyebilirsiniz.

Kokulu mumlar yapmak için erimiş ana maddenin içerisine birkaç damla esansiyel yağ ekleyin ve güzelce karıştırın.

Kokusuz ve renksiz bir mum yapmak istiyorsanız bu adımı tamamen pas geçin.

Mum fitili nasıl yapılır?

Mum için kullanacağınız kavanozun dibine fitili sabitlemeniz gerekiyor. Bunun için tutacaklı bir fitil kullanabileceğiniz gibi fitili bir miktar erimiş muma bulayıp kavanozun dibine yapıştırmanız da mümkün. Ama en iyisi kendinden tutacaklı bir fitildir.

Fitilin boyunun kavanoz boyundan uzun olması gerektiğini de sakın unutmayın. Eriyen mumu kavanoza dökerken fitili dik bir şekilde tutmalı ve çekmemeye özen göstermelisiniz. Fitilin eriyen mum içerisinde eğilip bükülmesini önlemek için bir çubuk ya da kalem kullanarak fitili sabitleyin.

1 gece bekletin

Mumunuzu kaba döktükten sonra kullanmak için 1 gece bekletin. Böylelikle mum sertleşir ve ideal bir kıvama gelir.

Mumunuzu oda sıcaklığında soğutmanızda fayda var. Mumunuz tamamen soğuduğunda fitilin fazlalığını kesebilirsiniz, 1 cm kadar fitil bırakmanız yeterli olacaktır.

Öneriler

- Mumu içine koymak için küçük bir kadeh ya da bira bardağı bile kullanabilirsiniz. Sizin için anısı olan her şeyi kullanabilirsiniz. Renklendirici ya da mum boya eklemeniz yeterli. Bu, karika bir hediye de olur üstelik!

- Mumun içine limon otu esansiyel yağı ekleyerek sivrisinek gibi haşereleri uzak tutan bir mum yapabilirsiniz.

- Kalın camların kırılma riski daha düşüktür. Seçtiğiniz kabın ısıya dayanacak kadar sağlam olduğundan emin olun.

DOĞAL KOKULU MUM NASIL YAPILIR?

Aromatik mumları seviyorsanız size süper doğal kokulu mum yapım önerilerimiz var.

Limon kokulu mum: Limonları yanlamasına kesin. Limonların içini boşaltın. Ardından erittiğiniz mumu, limonların içine paylaştırın ve donmaya bırakın.

Tarçın kokulu mum: Plastik ya da silikon bir kabın içine tarçın çubuklarını dizin. Tarçınları dizdikten sonra eritilen mumu kabın içine dökün.

Portakal kokulu mum: Limon kokulu mum tarifinde yaptığınız işlemleri bu kez portakala uygulayın.

Lavanta kokulu mum: Sade mumun içine dilerseniz taze lavantalar ekleyerek farklı bir koku elde edebilirsiniz. Lavanta yağı da kullanabilirsiniz.

MUM ÇEŞİTLERİ

Genelde sakin bir atmosfer yaratması için tercih edilse de aslında mum yakmamızın pek nedeni var. Hiç düşündünüz mü neden mum yakıyoruz?

Mum yakmanın faydaları

Odaklanmayı arttırıyor

Çalışırken mum yakıyoruz mesela... Çünkü zihinsel aktivitemize olumlu etkisi var. En azından bilimsel bir gerçeği var mı bilmesek de buna inandığımız için odaklanmamıza katkısı büyük diye düşünelim. Mum ışığı ve kokusu (kokuluysa eğer) üretim yeteneğimizi mi artırıyor acaba? Ne dersiniz…

Güzel anıları hatırlatıcı

Aslında bu da odaklanmayla ilgili olabilir. Anılar, bazı kokular tarafından kolayca tetiklenebilir ve mutluluk hissi verebilir.

Kokuların duygusal anıları tetikleme olasılığının yüksek olduğu ve modunuzu düşük hissettiğinizde, ruh halinizi anında yükseltebileceğini gösteren birçok bilimsel çalışma var.

İyi hissetme aracı

Kokular, ruh halini yükseltmek için iyidir. Limon kokusunun morale çok iyi geldiği söyleniyor.

Ritüellerin vazgeçilmezi

Mumlar, bazı ritüellerde yüzyıllardır kullanılmıştır. Bununla birlikte, günümüzde, yoga, meditasyon, spa esnasında kullanılmaktadır.

Stresi azaltıyor

Stresi azaltmak için bir mum yakmak her zaman iyi bir tercihtir. Aromaterapide, depresyona ve kaygıya yardımcı olmak için, yaşam kalitesi ve uyku kalitesini arttırmak için kokulu mumlar kullanılır. Bu kokuların hangisi olduğunu kendiniz deneyerek de bulabilirsiniz. Size iyi gelen bir koku muhakkak vardır.

Kaç çeşit mum var?

Özetle, yukarıda neden mum yaktığımıza dair belli sebepleri sıraladık. Şimdi geldik, mumların çeşitlerine…  Mumlar da kullanım alanlarına ve amaçlarına göre oldukça farklı şekillerde oluyorlar.

Büyük mum

Büyük mumlar, aydınlatma işlevi görmesi için tasarlanan mumlardır. Bazen yere, bazen tezgah üstüne ve masa üzerine kullanabilir. Elbette büyüklüğü sizin kullanmak istediğiniz alana göre görecelidir. Ama esas olarak gerçekten aydınlatma işlevi gören mumlara büyük mum diyoruz.

Dekoratif mum

Dekoratif mumlar çok şekilli şekillerde olur. Bazen mum olduğunu bile anlamazsınız. Evin her yerinde kullanılabilen dekoratif mumlar vardır. Bu mumlar da diğerleri gibi kokulu ve kokusuz olmak üzere 2’ye ayrılır. Ama genelde yakılmaktan ziyade bakılmak içindir.

Blok mum

Set halinde satılan mumlardır. 2’li, 3’lü hatta 5’li olabilir.

Dev mum

Dev mumlar genelde çok geniş alanlarda dekoratif amaçlı tercih edilir. Düğünlerde, nikahlarda, restoranlarda yere konan mumlar dev mumlardan sayılabilir.

Kokulu mum

Aromatik kokuları severler içindir. Mum yandıkça güzel bir koku da açığa çıkar.

Tealight mum

Minik yuvarlak konteynır içindeki mumlara denir. Çok yönlü ve kullanışlıdırlar. Yanma süreleri malzemesinin çokluğuna göre değişir.

Şamdan mumu

Şamdanlar için tasarlanan uzun ve ince mumlardır. Genelde ölçüleri şamdanlara göre standarttır. Bu mumların içinde de balmumu fazladır ki uzun süre yanar.

Sütun mum

Yüksekliği değişen, sağlam ve uzun mumlardır. Bunların içerisinde çok fazla balmumu vardır. Bu yüzden yanma süreleri uzundur. Sütun mumlarda birden fazla fitil bulunur. Dekoratif amaçlı da kullanılırlar.

Silindir mum

En çok tercih edilen mum çeşididir. Her ortama ve her yere uyum sağlar, yakışır.

HEDİYELİK MUMLAR

HEDİYELİK MUM ÖNERİLERİ

Mum, hediyelik eşyaların arasında en sevilenlerin başında gelir. Çünkü kadına- erkeğe, eve -ofise her yere ve herkese hediye edilebilir.

Bazısı büyüleyici kokusuyla bulunduğu odanın enerjisini değiştiriyor; bazısı ise tasarımıyla dekoratif bir obje mertebesine çıkıyor. Bu mumları mutlaka hediye olarak değerlendirin, hem kendinize hem sevdiklerinize.

Ev için kokulu mum

Evin atmosferini bir anda değiştiren kokulu mumlar, sevdiklerinize hediye etmek için iyi bir alternatif. Dekorasyona lüks bir dokunuş katan, güzel kokular yayan bir mum kimi mutlu etmez ki?

Kokulu mumlar arasında en sevilen aromalardan biri verdiği tatlı ve sıcak aromasıyla vanilya kokulu mumlardır. Vanilya kokulu mum, ev hediyesi için oldukça ideal olur. Bunun haricinde hediye edeceğiniz kişiyi tanıyorsanız sevdiği kokuları da bilirsiniz. Ona göre farklı kokulu mumlardan da seçim yapabilirsiniz.

Dekoratif mum hediye etmek istiyorsanız, yani mumu ister yaksın ister yakmasın ama mum evin dekorasyonuna mutlaka farklılık katsın istiyorsanız o zaman geniş bir alanı obje olarak doldurması için blok mum ya da silindir şeklindeki büyük mumları tercih edebilirsiniz. Bu mumlar renk renk olabilir, tek renk olabilir, farklı şekillerde olabilir. Dekoratif mumlarda öncelik şekildir, koku değildir.

Ofis için kokulu mum

Bir ofis için de mum güzel bir hediye alternatifidir. İş arkadaşınıza, patronunuza, arkadaşınıza ofiste kullanması için mum hediye etmek oldukça nazik bir davranış olabilir. İyi dileklerinizi bir mum ile hediye etmeniz karşınızdaki kişiyi oldukça memnun edecektir, emin olun.

Fakat ofise mum alıyorsanız, koku konusuna dikkat etmeniz gerekir. Bazı kişiler aromalı mumlardan rahatsız olabilir, kokusu rahatsız edebilir ya da sevmiyor olabilir. Eğer yakından tanıdığınız biri değilse en iyisi kokusuz mum almaktır. Ofisin rengiyle uyumlu, kokusuz ama kişiye özel mum özenli bir tercih olur. Kişiye özel mum derken, mumun üzerine hediye vereceğiniz kişinin baş harfini etiket olarak yapıştırabilirsiniz mesela… Neden olmasın? En iyisi bunu hediye alırken düşünmek deyip, bir diğer konuya geçelim: Tealight mum.

Tealight mumlar aslında hediye için pek uygun değillerdir. Çünkü standart, daha basit şekildedirler. Sadece renkleri ve kokuları değişir. Bu da karşınızdaki kişiye biraz özensiz gelebilir açıkçası… Ama çok farklı dizayn edilmiş tealight mum bulursanız neden olmasın? Ayrıca yüzen tealight mumlar da hediye fikri için fena sayılmaz. Eğer bu mumları kabıyla hediye etmeyi düşünüyorsanız gerçekten şık bir davranış olur.

KOKULU MUMLAR

Eskiye oranla günümüzde çok fazla mum markası var. En lüksünden en cüzdan dostuna kadar bu markalarda herkes aradığını rahatlıkla bulabilir.

Aurelia Home

Evinize küçük lüksler getirmek amacıyla çıktığımız bu yolda sizi Aurelia Home ile tanıştırmak istiyoruz. Aurelia Home, mumlar, ev parfümleri, kokulu çubuklar ve ev için spreylerden oluşan yepyeni bir marka.

Sadece evinizi değil, kokularıyla sizi de mest edecek. Nasıl mı?

Seyahate çıkmak gibi… Siz buradasınız ama zihniniz tatile gitmiş kadar mutlu olabilir. Çünkü Aurelia Home’un tam 7 özel destinasyona ait 7 koleksiyonu var. Her koleksiyonun kokusu ait olduğu destinasyonla özdeşleşmiş kokular… Malezya’dan Como’ya kadar gidebilirsiniz. Her yerin kendine has kokusunu bu koleksiyonlara sakladık. Sizin tek yapmanız gereken, mumunuzu yakmak ve kokuya kendinizi bırakıp büyüleyici bir yolculuğa çıkmak.

Aurelia Home mumları, hediyelik olarak da mükemmel bir tercih olur.

Aurelia Home Ambiance De Bordeaux - Vanilya Orkide Kokulu Mum

“Küçük, tatlı ve güzel… Fransa’nın ruhu Bordeaux’ya doğru yolculuğa çıkalım mı? Filmlere ve şiirlere konu olan bu tarihi Fransız şehri ve büyüleyici vanilya orkide kokusu… Mumunuzu yakın; vanilyanın tatlı ve sempatik, orkidenin ise sofistike kokusunun birleşimine bırakın kendinizi…”

Aurelia Home Ambiance De Bel Air – Amber Kokulu Mum

“Beverly Hills’in en gözde bölgesi Bel Air’in klas havasını, Amber Noir kokusuyla içinize çekin.. Yıldızların dünyasında uzun ve keyifli bir gezintiye çıkmak için daha iyisi olamaz. Amberin o keskin ve sarsıcı çekiciliği sizi mumunuzu yakar yakmaz etkisi altına alacak. Mistik ve seksi bir aroma. Sadece kokuyu hissedin ve orada olduğunuzu hayal edin…”

Aurelia Home Atmosfera Di Capri – Nar ve Limon Kokulu Mum

“Büyüleyici koyları, doğası ve limon ağaçlarının kokusu ile İtalya’nın baş döndüren destinasyonlarından biri Capri… Capri’nin gerçekliğini, ruhunu, bahçelerden yükselen limon kokularının tadını doyasıya yaşamak için mumunuzu yakın; nar ve narenciyenin ferahlatan kokusunu içinize çekin.”

Aurelia Home Atmosfera Di Como – Sandal Ağacı Kokulu Mum

Gerçek mi, düş mü? Alp Dağları’nın eteklerindeki Como Gölü… Adeta bir tablo, bir kartpostal gibi.  Kendinizi zaman tünelinde yolculuğa çıkmışcasına büyülenmiş hissedersiniz. Şimdi mumunuzu yakın ve sandal ağacının o mistik ve maskülen kokusuyla anın tadını çıkarın…

Aurelia Home Ambiance Of Langkawi – Ylang Ylang ve Sakura Kokulu Mum

 “Tropikal bir ada, uçsuz bucaksız bir sahil ve benzersiz bir doğa… Gözünüzün önünde ‘Şu an orada olsam!’ dedirten bir manzara belirdi, değil mi? Sizi Malezya’nın en huzurlu ve aşk dolu yerlerinden Langkawi Adası’na götürelim. Mumunuzu yakın; Ylang Ylang ve Sakura çiçeklerinin yenileyici kokusuna kendinizi bırakın…’

Aurelia Home Ambiance  De St Barths – Yasemin ve Gardenya Kokulu Mum

“Karayipler’in rüya adası St Barths… Turkuaz suları ve bembeyaz kumsalları hayal edin… El değmemiş doğa ve sonsuz mavinin müthiş füzyonunu da katın hayallerinize. Zevkin, lüksün ve rafine bir tatilin kokusunu beyaz yasemin ve gardenya çiçeklerinin harmonisine sığdırdık. Mumunuzu yakın ve o anda olduğunuzu hayal edin..

Aurelia Home Di Val Gardena – Kaşmir ve Koton Kokulu Mum

 “Soğuk bir kış günü şömine başında çıtır çıtır yanan odun seslerinin eşliğinde sıcak şarabınızı yudumluyorsunuz… Her yer karlarla kaplı. Fonda ise en sevdiğiniz hafif müzik… Ruhunuz ve bedeniniz o anın içinde kayboluyor. İşte Val Gardena bu düşü yaşayacağınız büyüleyici bir dağ vadisi. Sizi oraya götürelim mi? Mumunuzu yakın; kaşmirin sıcak ve sarmalayan o ihtişamlı kokusuna bırakın kendinizi…”

HANGİ KOKULAR NEYE İYİ GELİYOR?

Kokuların hafıza ve beynin duygusal yanıyla doğrudan ilgisi vardır. Düşünün, hangi kokular size neyi hatırlatıyor? Hangi kokular sizi mutlu ya da mutsuz ediyor?

Kokular iyi duygular, fiziksel rahatlama, odak arttırma ve motivasyonu yükseltme gibi olumlu hisler yaratabiliyor. O yüzden çalışırken bazen kokulu bir mum yakar ve daha verimli çalışmaya başlarız. Ya da moralimiz bozukken sevdiğimiz bir koku bize kendimizi çok iyi hissettirebilir.

İşte basit ama işe yarar bir öneri: Gün içerisinde kokulu bir mum yakarak daha pozitif hissedebilirsiniz.

Kokuların önemi hayatımızda bu kadar role sahipken – farketsek de farketmesek de- aromaterapiden bahsetmemek olmaz.

Aromaterapi nedir?

Kokusunu veren yani aromatik bazı bitkilerin kabukları, çiçekleri yaprakları, dalları, kozalakları, tohumları veya meyvelerinin damıtılmasıyla elde edilen öz yağların (esansiyel yağlar) fiziksel, ve ruhsal sağlık için kullanımına denir.

Aromaterapi uçucu yağlarının zihin ve vücut üzerinde dinamik bir etkisi vardır. Bitki özleri, aromaları ve doğal iyileştirme güçleri için binlerce yıldır kullanılmaktadır. Tabii bu oldukça kapsamlı ve derin bir konudur ama biz burada sadece kokunun iyileştirici gücüne değinmek istedik. Aromaterapinin faydalarını kendi evinizin rahatlığında yaşayabilirsiniz. Bunun için kokulu mumları kullanabilirsiniz.

Lavanta kokulu mum

Lavantanın zihni rahatlattığı ve vücuda dinlendirici bir etki verdiği bilinen bir gerçek. Uykusuzluk problemi çeken kişilere doğal bir çözüm olarak da önerilen lavantanın endişeli, kaygılı olma durumlarında da rahatlatıcı etkisi var. Gece uykudan önce hazırlık için lavanta kokulu mum yakabilir, yastığınıza lavanta yağı damlatabilir ve lavanta suyu ile bileklerinizi biraz ovabilirsiniz. Tüm bunları ya da en az birini dahi yaptıktan sonra nasıl güzel uykuya geçtiğinize inanamayacaksınız.

Lavanta yağı nasıl kullanılır ve lavanta suyu ne işe yarar sorularınızın cevaplarını da bu şekilde vermiş olduk. Gerçekten de her evde bunlardan en az biri olmalı ki, özellikle uykusuz ve stresli geçen dönemlerde doğal iyileştirici olarak kullanılabilsin.

Tarçın kokulu mum

Tarçın kokusu odaklanmayı arttırıcı ve hafızayı güçlendirici özellikleri ile biliniyor. Bu yüzden özellikle yoğun çalışırken tarçın kokulu mum yakabilirsiniz.  

Ofiste masanızın üzerinde her daim tarçın kokulu bir mum bulundurmayı ihmal etmeyin.

Turunçgil kokulu mum

Portakal, limon, greyfurt gibi kokuların doğal antidepresan özelliğine sahip olduğunu biliyor muydunuz? Anksiyete ve strese iyi gelip sakinleştiren kokular arasında yer alan turunçgiller bu yüzden her zaman en sevilen aromalar arasında yer alıyor.

Yasemin kokulu mum

Yasemin kokusu sevilmez mi? Zaten bu bitki en başından beri aromaterapinin önemli bileşenlerinden birini oluşturuyor. Moraliniz mi bozuk? Canınız mı sıkkın? Modunuzu yükseltmek için hemen yasemin kokulu bir mum yakın ve yasemin çayı için. Anında enerjik ve canlı hissedeceksiniz emin olun.

Mutluluk veren kokuların arasında yasemin kokusu geliyor.

Vanilya kokulu mum

Ah vanilya… Kokusu ayrı güzel, yemesi ayrı güzel. Vanilyalı olan her şey sizce de fazla güzel değil mi? İşte, mutluluk veren kokuların başında vanilya geliyor.  Bu arada şunu da belirtelim, gerçek bir vanilya çubuğu dünyanın en pahalı baharatları arasında yer alıyor. Çok kıymetli bir içerik.

Vanilya kokulu mum ile mutlu ve sıcak bir ortam yaratmak an meselesi…

Kahve kokulu mum

Kahve kokusu size enerji verir ve kendinizi daha iyi hissetmenize sebep olur. Sabahları kahve içiyorsanız eğer, bunun size nasıl hissettirdiğine odaklanın.

Belki de sabah kahvenize eşlik eden kahve kokulu bir mum ile güne çok daha dinamik başlayabilirsiniz.

Okaliptüs kokulu mum

Keskin bir kokusu olan okaliptüsün spa merkezlerinde neden en çok kullanılan aromatik koku olduğunu biliyor musunuz? Çünkü stresi, melankoliyi ve endişeyi ortadan kaldırıyor.

7 farklı koku serisine sahip olan Aurelia Home’un enfes mumlarına ve ev kokularına bakmayı unutmayın… Bu keşif sizi çok mutlu edecek, bizden söylemesi.

MUM RENKLERİNİN ANLAMLARI VAR MI?

Meditasyon yapan kişiler için mum renklerinin ne kadar önemli olduğunu biliyor muydunuz? Çünkü her rengin başka bir anlamı var. Ritüellerde rengin simgesi anlamın çağrıldığına inanılır. Yani hangi renk mum kullanıyorsanız, onu diliyorsunuz, ona niyet ediyorsunuz gibi düşünebilirsiniz.

Beyaz mum: Saflık ve masumluğun işaretidir. Netlik ve kesinlik ifadesi de taşıyor.

Altın rengi mum: İhtişamı ve zenginliği simgeler.

Menekşe rengi mum: Bilinç ve saygınlığı ifade eder.

Mavi mum: Yaratıcılığın simgesidir. Güven ve rahatlamayı da ifade eder. Bu renk mumları ofiste de rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Yeşil mum: Şifa verici etkisiyle en çok tercih edilen mumların başında gelir. Şefkat, umut, sevgi gibi birçok anlamı barındırır.

Turuncu mum: Pozitif enerji verir. İyimserlik ve mutluluk sembolüdür.

Kırmızı mum: Romantik anlamının yanı sıra cesaret ve gücü de sembolize eder.

Pembe mum: Empati ve nezaketi ifade eder.

8.MUMLA MEDİTASYON NASIL YAPILIR?

Meditasyonun amacı rahatlamak ve kendine odaklanmaktır. Sessiz ve karanlık bir yere geçin. Bakışlarınızı mum alevi üzerine odakladıktan sonra zihninize odaklanın. Fiziksel bir nesneye odaklanıp kalmak meditasyonun en önemli noktasıdır. Muma bakarken derin nefes almayı ihmal etmeyin.

Meditasyon bittiğinde ise beş dakika boyunca uzanarak gözlerinizi kapatmalısınız. Vücudunuzun tam olarak rahat etmesi için gözleriniz kapalı olursa iyi olur.

EV DEKORASYONUNDA MUMLARIN YERİ

Ev dekorasyonunda değişiklik yapmak isteyenler çeşitli dekoratif mumlara bakabilirler. Emin olun, mumlarla yapacağınız dekorasyon evinizin atmosferini bir anda değiştirecektir.

Banyo: Banyonuzda ferah bir etki yaratmak istiyorsanız tercihinizin beyaz ve mavi renk mumlardan yana olması iyi olur.

Salon: Salonunuzun rengine göre seçim yapmanız iyi olur. Toprak tonları mumlar özellikle dekorasyonda çok şık olur.

Çalışma odası/ofis: Mavi renk yaratıcılık ve iletişimi temsil ettiği için mavi mumları tercih etmeniz güzel olur.

Yatak odası: Kırmızı renk bilindiği üzere romantizmi simgeler. Bunun dışında duyguları ön plana çıkaran turuncu renk mumlarda yatak odası dekorasyonlarında kullanılabilir.

MUM FİYATLARI

Farklı desenlerde ve renklerde satışa sunulan mumların her keseye hitap edeni var. Üstelik pahalı dekoratif objeler yanında mumlar ile gayet uyguna evinizin aksesuar ihtiyacını karşılayıp dekorasyon yapabilirsiniz. Üstelik mumlar bulundukları ortama gayet bohem bir hava katarlar.

İLGİLİ HABERLER

HEDİYELİK MUM ÖNERİLERİ

MUM ÇEŞİTLERİ

HANGİ MUM KOKULARI NEYE İYİ GELİR?

MUMLAR HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

EVDE PRATİK MUM YAPIMI

 

Sepetinizde Ürün Bulunmuyor

SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMUYOR

Alışverişe geri dönerek seçiminizi yapabilirsiniz.

ALIŞVERİŞE DÖN

SEPETİNİZ