MT Up
Makyaj Trendi
Giriş Yap
veya Üye Ol

Sepetim

0
Sepet
En Çok Satanlar
Vl Bar

GÜNEŞİN VÜCUDUMUZA YARARLARI NELER?

Günde yalnızca 5 dakika güneş ışınlarını içinize çekerek kemik erimesi, depresyon, kanser, obezite ve diyabet gibi hastalıkların önüne geçebileceğinizi ve güneş ışığında bulunan D vitamininin en etkili terapi yöntemlerinden biri olduğunu biliyor musunuz?

Pudra.com’un The LifeCo kaynaklı bu haberini sizin için derledik. Güneşin yararları hakkında merak ettiğiniz her şeyin cevabı bu yazıda...

güneşin vücudumuza yararları neler

Sağlığımız için hayati bir vitamin: D Vitamini

Vücudun D vitamini gereksinimi, büyük ölçüde güneş tarafından sağlanır. D vitamini sağlık açısından vazgeçilmez bir vitamin. Bu konuda yapılan araştırmalar sağlıklı güneş ışınlarının vücutta D vitaminini ortaya çıkardığını, başta kemik hastalıkları olmak üzere, cilt sorunları, depresyon, kanser, obezite gibi pek çok hastalığı önlediğini ve iyileştirdiğini ortaya koyuyor.

D vitamini, kalsiyum ve fosforun sindirim yollarında kullanımı ve emilimi ile özellikle çocuklarda büyüme için gerekli vitamin.

Kuvvetli kemik ve dişler, bu vitaminin kalsiyumu buralara yerleştirmesiyle olur. Pek çok besin maddesi D vitamini içerir. Örneğin gün boyunca ihtiyacımız olan D vitaminini almak için 10 bardak portakal suyu ve haftada 5 öğün somon tüketmemiz gerekiyor.
Güneşten faydalanın!

Bu noktada en doğal enerji kaynağımız güneş yardımımıza koşuyor ve ışınlarını cömertçe bizimle paylaşıyor; üstelik hiç bir karşılık beklemeden! Güneşi içimize çekerek yapacağımız kısa bir yürüyüş ile vücudumuza D vitamini depolayabiliriz.

- Güneşe bakan bir camın önünde veya arabada maruz kalacağınız güneş ışığının kanıtlanmış bir faydası bulunmamakta. Bu yüzden üşenmeyin ve dışarı çıkın!

- Koyu cilt pigmentlerine sahipseniz güneş ışınlarına daha fazla ihtiyacınız var demektir. D vitamini bedenimizde aktive olmak için bağırsak ve karaciğerinizin yardımına ihtiyaç duyar.

- D vitamini bedenimizde depolanabilir. Bu yüzden her gün bol miktarda güneş ışığı ileriki yaşlarda kemik erimesi gibi rahatsızlıkların kapımızı çalmasını önleyecektir. Önleminizi alın.

- Bedenimiz yaz boyunca biriktirdiği D vitaminini kış aylarında kullanmak üzere yağ hücrelerinde saklar. İşte bu yüzden yaz boyunca güneşin tadını çıkartmayı ve içinize bol bol güneş ışını çekmeyi unutmayın! (Elbette makul saatlerde!)

- Güneşin en dik olduğu saatlerde güneşe çıkmaktan kaçının ve koruma kullanmayı unutmayın. Eğer hassas ve güneşten yıpranmaya müsait bir cildiniz varsa yüz, boyun, omuzlar ve ellerin korumasına özen gösterin. Bu gibi durumlarda güneş ışınlarından faydalanmak için bedeninizin bacaklar ve karın gibi yıpranmaya daha az meyilli bölümlerini açıkta bırakabilir ve güneşi almalarına izin verebilirsiniz.

İLGİLİ HABERLER

GÜNEŞ KORUYUCU KREMLER NASIL KULLANILMALI?
GÜNEŞE ÇIKMADAN ÖNCE CİLT BAKIMI NASIL OLMALI?

BRONZ CİLDE MAKYAJ NASIL YAPILIR?
Şu An Gezilen Ürünler
Vl Bar
Newsletter