Hangi Ürünü / Konuyu Arıyorsunuz
 • Favorilerim
 • Hesabım
 • Üye Girişi
 • Sepetim0
Shiseido Ultimune
ÜRÜNLER
 • {{p.Name}} {{p.Fields[95]}}
  {{p.Fields[113]}}

  {{p.Name}}

  {{p.Fields[124]}}
  {{p.OldPrice }} TL {{p.Price}} TL
TÜM SONUÇLARI GÖRÜN
BLOG YAZILARI
 • {{c.Name}}
  {{category.Name}}

  {{c.Name}}

  {{c.SmallDescription}}

  {{c.CreateDate | date : 'MMMM dd, yyyy'}}
TÜM SONUÇLARI GÖRÜN
CİLT ALT TONU RENGİ NE DEMEK? SİZİN CİLT ALT TONU RENGİNİZ NEDİR?
PAYLAŞ
BU YAZIDAKİ ÜRÜNLER
İlişkili Ürünler
VELVET MATTE LIP PENCIL
NARS
Kadifemsi Mat Kalem Ruj
1.370,00 TL 1.235,00 TL
LIGHT REFLECTING FOUNDATION
NARS
Cildin Işığını Ortaya Çıkaran & Cilt Bakım Etkili Fondöten
2.380,00 TL
SOFT MATTE COMPLETE FOUNDATION
NARS
Yüksek Kapatıcılık Sağlayan Mat Bitişli Fondöten
2.100,00 TL 1.680,00 TL
SOFT MATTE COMPLETE CONCEALER
NARS
Doğal Görünümlü Yüksek Örtücülük Sağlayan Kapatıcı
1.540,00 TL
PURE RADIANT TINTED MOISTURIZER SPF 30
NARS
Cilde Parlaklık Veren -Yağsız- Renkli Nemlendirici SPF30
2.180,00 TL
RADIANT CREAMY CONCEALER
NARS
Aydınlatıcı Etkili Kremsi Kapatıcı
1.540,00 TL

Makyaj

CİLT ALT TONU RENGİ NE DEMEK? SİZİN CİLT ALT TONU RENGİNİZ NEDİR?

 • Ekim 08, 2021

Görünüşümüzdeki her şeyin – saçın, makyajın, giysilerin- duruşunu değiştiren asıl şeyin cilt alt tonu olduğunu biliyor musunuz? Peki nedir bu cilt alt tonu?

"Bu renk sana çok yakışmış", "Bu renk seni kapattı, boğdu" gibi cümlelerin kaynağı aslında cilt alt tonudur. Sahip olduğumuz cilt alt tonu, saç renginden makyaja kendimize yakışan renkleri bulmamızı sağlar. Kendimize yakıştırmadığımız renkler, cilt alt tonumuzla gerçekte uyuşmayan renklerdir. Cilt alt tonuna uygun olmayan kozmetik ürünleri yüzü sağlıksız gösterir. Ne kadar kaliteli kozmetik ürünleri kullansanız da cilt alt tonunuza uymadığı sürece makyajınız gerekli etkiyi yaratmaz.

Cilt alt tonu nedir?

Herkesin cilt alt ton rengi aynı değildir. Cilt alt tonu, cildin alt kısmındaki rengi ifade eder.

Cilt alt tonu; sıcak, soğuk ve nötr cilt alt tonu olmak üzere 3'e ayrılır. Nötr cilt alt tonu en az rastlanan türüdür, bu sebeple cilt alt tonu genellikle sıcak veya soğuk olarak tanımlanır.

amanda seyfried

Soğuk cilt alt tonu
Soğuk cilt alt tonuna sahip kişilerin cilt altındaki pigmentleri pembedir. Soğuk alt tona sahip ciltlerin mutlaka beyaz tenli olması da şart değildir. Oldukça esmer biri de soğuk alt tonlu olabilir.

Bu cilt tonuna sahip kişilere mavi ve mor tonları çok yakışır. Rujda da mavi tabanlı kırmızı rujlar, soğuk pembeler, koyu bordolar, pastel renkler bu kişilere ideal olur. 

Amanda Seyfried ve Emma Stone da soğuk cilt alt tonuna sahip ünlülerden... Bu yüzden çoğunlukla mavi tabanlı fuşyalar ve pembe rujlar tercih ediyorlar. Böylece cilt tonlarıyla uyum sağlıyorlar. Eflatun, lila ve leylak gibi morumsu rujlarda kendilerine çok yakışıyor. Allık olarak da pembe ve tonlarından çıkmıyorlar.

NARS Velvet Matte Lip Pencil Cruella da soğuk tonlu, karizmatik bir kırmızı. En beğenilen kırmızı rujların başında gelir. 
 

Sıcak cilt alt tonu / Sıcak ten rengi
Sıcak alt tonuna sahip kişilerin cilt altındaki pigmentleri sarıdır. Bu yüzden sarı alt tonlu cilt olarak da tanımlanmaktadır. Bu tip kişilere turuncu, turuncuya çalan kırmızı, yeşil tonları ve canlı, sıcak renkler çok yakışır.  
Gisele Bündchen, Amber Heard, Kristen Bell gibi ünlüler de sarı cilt alt tonuna sahip yani sıcak cilde sahip ünlülerdir. 

NARS Laguna ve Casino da bronzluk elde etmek için çok güzel olur.

 

Nötr cilt alt tonu

Gün ışığında bileğinizdeki damarlarınızı kontrol edin; damarlarınız hem yeşil, hem maviyse nötr alt tona sahipsiniz demektir. Nötr cilt alt tonu olanlar çok şanslıdır çünkü nötr alt tona yakışan renkler söz konusu olduğunda onlara her renk yakışır. Jessica Biel ve Olivia Palermo gibi...

Cilt alt tonu nasıl belirlenir ? Cilt alt tonu testi
Damarlarınıza bakın: Gün ışığında bileklerinizdeki veya şakaklarınızdaki damarların renklerine baktığınızda eğer damarlarınızı yeşil renkte görüyorsanız sıcak alt tona sahipsiniz demektir. Eğer damarlarınızı mavi renkte görüyorsanız soğuk alt tona sahipsinizdir. Bu yöntemi mutlaka güneş ışığında deneyin. Çünkü en iyi ışık güneş ışığıdır.

Altın ve gümüş testi: Altın ve gümüş testi ile de cilt alt tonunuzu öğrenebilirsiniz. Altın taktığınızda sağlıklı görünüyorsanız sıcak alt tona sahipsinizdir. Gümüş taktığınızda daha sağlıklı görünüyorsanız soğuk alt tona sahipsinizdir. 
 Cilt alt tonumu nasıl anlarım

 

Bu yöntemlerle hala cilt alt tonunuzu anlayamadıysanız, size hangi renklerin yakıştığından yola çıkın. O zaman bir fikriniz olabilir. 

Hangi rengin kime yakıştığını nasıl anlayacağız?
Makyajda sık kullanılan renklerden kahverengi, bej gibi toprak tonları tüm cilt alt tonlarına yakışır. Kızıla çalanları sıcaklara, küllü olanları ise soğuk ciltlere gider. Nötr grup ise hepsini rahatlıkla kullanabilir. 

Aslında makyajda ve saç rengi seçiminde temel kural şudur: Küllü renkler soğuk cilt alt tonlarına, kızıllık ve turunculuk barındıran canlı renkler de sıcak cilt tonlarına yakışır.

Cilt alt tonu ne işe yarar?

Saç renginden makyaja, taktığınız takıdan giydiğiniz kıyafete göre en doğru renkleri tercih etmenizi sağlar. Cilt alt tonunuzu bildiğinizde daha doğru saç rengine sahip olur ve kıyafet seçimlerinizde daha doğru tercihler yaparsınız. Bazen siz veya arkadaşlarınızdan bu renk bana çok yakışıyor cümlesini duyuyor olabilirsiniz ya da bu renkler bana hiç uymuyor. Bunun nedeni cilt alt tonunuza göre giyinmeniz ya da cilt alt tonunuzu bilmediğiniz içindir. Yani size yakışmadığını düşündüğünüz renkler aslında  cilt alt tonunuzla uyuşmayan renkler.

Sepetinizde Ürün Bulunmuyor

SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMUYOR

Alışverişe geri dönerek seçiminizi yapabilirsiniz.

ALIŞVERİŞE DÖN

SEPETİNİZ