Hangi Ürünü / Konuyu Arıyorsunuz
 • Favorilerim
 • Hesabım
 • Üye Girişi
 • Sepetim0
Shiseido Ultimune
ÜRÜNLER
 • {{p.Name}} {{p.Fields[95]}}
  {{p.Fields[113]}}

  {{p.Name}}

  {{p.Fields[124]}}
  {{p.OldPrice }} TL {{p.Price}} TL
TÜM SONUÇLARI GÖRÜN
BLOG YAZILARI
 • {{c.Name}}
  {{category.Name}}

  {{c.Name}}

  {{c.SmallDescription}}

  {{c.CreateDate | date : 'MMMM dd, yyyy'}}
TÜM SONUÇLARI GÖRÜN
ERKAN ULUÇ: KONTÜR NASIL YAPILIR?
PAYLAŞ
BU YAZIDAKİ ÜRÜNLER
İlişkili Ürünler

Ten Makyajı

ERKAN ULUÇ: KONTÜR NASIL YAPILIR?

 • Haziran 30, 2020

Gölge ve ışı oyunları kullanarak yüzümüzü boyutlandırabileceğimizi artık hepimiz biliyoruz. Asıl maharet de bu zaten. Peki, bunu nasıl yapabiliriz? 
 

“Kontür yapmayı bilirseniz, elmacık kemiklerinizi ortaya çıkarabilir, yüzünüzü üçgen gösterebilir, geniş alnınızı bile darlaştırabilirsiniz. Bunların hepsi mümkün. Bilmeniz gereken, nereye gölge nereye aydınlık vereceğinizdir.”

-Erkan Uluç

Kontür nasıl uygulanır?
 

En temel kural: Koyu renk saklamak istediğiniz yerleri gizler, açık renk öne çıkarmak istediğiniz yerleri vurgular. 
 

Kontür ne ile yapılır?

 

Kontür uygulamasını krem ya da pudra dokulu ürünlerle yapabilirsiniz. Açık ve koyu renk 2 çeşit stik fondötenle (Shiseido Stick Foundation SPF15) , bronzer (Nars Laguna veya Nars Matte Multiple’ın koyu renklerinden biri) ile veya cildinizden 2-3 ton koyu allıkla (Nars Contour Blush) ile yapabilirsiniz. Bir de transparan pudra (Shiseido Translucent Loose Powder) ve aydınlatıcıya (Nars Dual Intensity Blush Frenzy) ihtiyacınız var. Bunların hangisini kullanacağınıza kullanım kolaylığınıza göre karar vermeniz ilk başlarda en doğrusudur.
 

Makyaj artistleri kontür için çeşitli fırçalar kullanıyorlar ama bu iş için en iyisi kontür için tasarlanan özel fırça Nars Ita Kabuki Brush tabii ki.

Kontür uygulamasının püf noktaları
 

Kontür yaparken neyi nereye uygulayacağız?
 

“Kontürde önemli olan tekniktir yani hangi ürünü ve rengi nereye uygulayacağınızı bilmelisiniz. Yoksa vurgulamak istediğiniz görüntünün tam tersi bir etki yaratabilirsiniz.”

-Erkan Uluç

 

3 adımda kontür nasıl yapılır?
 

1. Adım: Açık fondöteni elmacık kemiklerine ve aydınlık vermesi istenen yüzün diğer yerlerine sürün. Koyu fondöteni ise ince çizgi halinde elmacık kemiklerinin altına –o hat boyunca- fazla bastırmadan uygulayın. Sonra koyu çizgiyi etrafa çok fazla yaymadan, degradeli şekilde hafif hareketlerle kendi çevresine yayın. 

 

Bu hareket, elmacık kemiklerinizi belirginleştirecek ve ortaya çıkaracaktır. 

 

2. Adım: Aydınlatıcıyı ise burun kemiğine, elmacık kemiklerinin üzerine ve dudak üstünün ortasına uygulayın. Aydınlatıcı, hem kontürünüzü vurgular hem de yüzünüze güzel bir ışık efekti verir. 
 

3. Adım: Kontürün kalıcılığını arttırmak ve sabitlemek için transparan pudra ile makyajın üzerinden geçerek kalıcılığı sağlayabilirsiniz.
 

Önemli: Fondöten ile yaptığınız işlemlerinin aynısını bronzer veya pudra ile de yapabilirsiniz. Fondöten daha net bir ifade, pudra ile yapılan kontürler ise daha doğal bir ifade verir. 

Kontür uygulanan yüz

Sepetinizde Ürün Bulunmuyor

SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMUYOR

Alışverişe geri dönerek seçiminizi yapabilirsiniz.

ALIŞVERİŞE DÖN

SEPETİNİZ