Hangi Ürünü / Konuyu Arıyorsunuz
 • Favorilerim
 • Hesabım
 • Üye Girişi
 • Sepetim0
Shiseido Ultimune
ÜRÜNLER
 • {{p.Name}} {{p.Fields[95]}}
  {{p.Fields[113]}}

  {{p.Name}}

  {{p.Fields[124]}}
  {{p.OldPrice }} TL {{p.Price}} TL
TÜM SONUÇLARI GÖRÜN
BLOG YAZILARI
 • {{c.Name}}
  {{category.Name}}

  {{c.Name}}

  {{c.SmallDescription}}

  {{c.CreateDate | date : 'MMMM dd, yyyy'}}
TÜM SONUÇLARI GÖRÜN
ALLIK MI, BRONZLAŞTIRICI MI?
PAYLAŞ

Allık

ALLIK MI, BRONZLAŞTIRICI MI?

 • Temmuz 01, 2020

Allık ve bronzlaştırıcıyı birlikte mi kullanacaksınız yoksa ayrı ayrı mı? Bu konu bazen fazla kafa karıştırıcı olabiliyor. Aslında her ikisinden de yararlanabilirsiniz. Ama nasıl? Makyaj çantamızın vazgeçilmezi allık ve bronzlaştırıcıyı yakından tanıyalım önce...


Allık ve bronzlaştırıcının hikayesi

 

1920’lerde Coco Chanel’in parlak bir bronzluk ile tatilden dönmesi, makyaj dünyasının dönüm noktası oldu adeta. Bronzlaştırıcı işte bu dönemde çok popüler oldu. Bu moda devi, insanların bronz tene bakış açısını değiştirdi ve moda dünyasında bronzluk devri başladı. 1950’lerde pudra bronzlaştırıcıların piyasaya girmesiyle, güneşsiz bronzluk yükselişe geçti.

 

Allığın geçmişi ise bronzlaştırıcıdan çok daha eski... Allık, 19. yüzyıl İngiltere'sinde hem erkekler hem de kadınlar tarafından hatta Antik Mısır'da bile kullanılıyordu. Allığın eski formları kırmızı meyvelerden ve pancardan yapılıyordu. Modern versiyonları ise talk pudrası ve balmumundan oluşuyor.

Allık, sahneye uzak oturan insanların aktörlerin yüzlerini iyi seçebilmeleri için yüzlerini büyütmede kullanılıyordu. Ürünün ilk olarak çıkış noktası budur.


Bronzlaştırıcı ve allık karşı karşıya

 

Bronzlaştırıcı, doğal bronzluğu taklit etmek için kullanılır. Bu, doğal bir görünüm olarak kabul edilir ve genellikle günlük bir tarzdır. Elmacık kemiklerini vurgular ve yüze kontür verir. Bronzlaştırıcı, cilde renk vermek ve cilt tonuna ışıltı katmak için kolay bir yoldur.

Allık ise cildin doğal yüz kızarmasını taklit etmek için kullanılır. Bu, yüzün derinliğini değiştirir ve dikkati elmacık kemiklerine çeker. Allık, kırmızı, pembe, şeftali, ve kahverengi gibi renklerde olabilir. Işıltılı ve mat çeşitleri vardır.

Bronzlaştırıcı ve allık arasında seçim 

 

Birçok kadın allık ve bronzlaştırıcı arasında seçim yapmak için bazı kriterleri göz önüne alır. Örneğin, hafif gölgeleri gündüz, daha dramatik ve belirgin bir görünümü ise gece tercih eder.

Bronzlaştırıcı ve allık seçiminde en önemli husus, kullanım alanlarıdır. Plaj partileri ve müzik festivalleri gibi açık hava etkinliklerine doğal bir görünüm veren bronzlaştırıcı uygunken, düğün ve toplantılar gibi kapalı alanda yapılan etkinlikler için allık idealdir. Bu klasik bir seçimdir.

Mevsimler de seçimleri etkiler. Kış boyunca, çoğu insan biraz daha solgun görünür. Canlı renklere sahip olduğu için allık ile daha renkli ve taze görünebilirsiniz Yazın ise bronzlaştırıcı sürmek daha doğru olur. Cilde, doğal bir güneş ışıltısı verir.

Elbette neyi ne zaman seçeceğinizin bir kuralı yok; istediğiniz ürünü istediğiniz zaman kullanabilirsiniz. İhtiyaçlarınız doğrultusunda karar vermek her zaman en doğrusu...

 

Bronzlaştırıcı ve allığın birlikte kullanımı 

 

Bronzlaştırıcı ve allığı birlikte kullanabilirsiniz tabii ama dikkatli olmak lazım. Her zaman elmacık kemiklerinin üzerine ilk olarak allık uygulayın. Elmacık kemiklerini aydınlatıp vurgulamak için ise bronzlaştırıcı kullanın. Bronzlaştırıcıyı alın, burun ve çeneye de sürün. Birlikte uygulandığında, allık ve bronzlaştırıcı çarpıcı ve dinamik bir görünüm yaratır.

İpuçları ve püf noktaları
1. Her zaman ilk olarak fondöteni sürün. Bu, allık ve bronzlaştırıcının eşit olarak dağılmasını sağlayacaktır.

2. Parlaklık ve renk yoğunluğunu daha çok istiyorsanız krem allık veya bronzlaştırıcıları deneyin. Krem formlarından dolayı kalıcılıkları da fazla olur.

3. Makyajınızı dengede tutun. Cesur bir yanak rengi kullanarak, gözlerinizi ve dudaklarınızı hafif tutun. Gözleri veya dudakları ön planda olanlar ise, yanak renklerini minimumda tutmalılar.

4. Makyajı mutlaka transparan pudra ile tamamlayın. Bu, hem makyajın kalıcılığını artıracak hem de cilt rengini eşitleyecektir.

Sepetinizde Ürün Bulunmuyor

SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMUYOR

Alışverişe geri dönerek seçiminizi yapabilirsiniz.

ALIŞVERİŞE DÖN

SEPETİNİZ